شیراز گردی

شاه چراغ

شیرازگردی و تور شیراز و معرفی جاذبه های گردشگری شیراز

تورهای گردشگری یک روزه و چند روزه در شیراز

تور شیرازگردی و دیدن از اماکن تاریخی شیراز و فارس

شیرازگردی و دیدن از باغ های زیبا و تاریخی شیراز

تور گردشگردی در شیراز و دیدن از مقبره بزرگان

دیدن از مکان ها و مناطق گردشگری و تفریحی شیراز

تورهای ویژه جاذبه های گردشگری طبیعی و جاهای دیدنی 

 


 تور نیمروزی شیراز گردی باغ ارم، آرامگاه حافظ و باغ جهان نما
 تور نیمروزی شیراز گردی آرامگاه سعدی، باغ دلگشا و باغ عفیف آباد
 تور نیمروزی شیراز گردی ارگ کریمخان، بازار وکیل، حمام وکیل و سرای مشیر
 تور یک روزه اماکن متبرکه شاه چراغ، سیدعلاءالدین حسین و علی ابن حمزه (ع)
 تور نیمروزی بازدید از نارنجستان قوام، خانه زینت الملوک و مسجد نصیرالملک
 تور یک روزه تخت جمشید، نقش رستم و نقش رجب و آرامگاه کوروش از شیراز
 تور یک روزه کاخ اردشیر و اماکن باستانی ساسانیان شهر فیروزآباد از شیراز
 تور یک روزه شهر تاریخی بیشاپور، غار شاپور، کتیبه تنگ چوگان و دشت ارژن
 تور یک روزه آبشار مارگون و شهر توریستی اردکان از شیراز
 تور یک روزه بهشت گمشده و روستای دشتک از شیراز و مرودشت

 

 # خدمات گردشگری آسایش گستر

 #تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد

 


استان فارس و شیراز

اگر از هر گردشگر خارجی علاقه مند به سفر به ایران، در مورد مکان های گردشگری و توریستی ایران بپرسید حتما نام شیراز و اماکن گردشگری آن را عنوان خواهد کرد که نشاندهنده جذابیت بالای این شهر در گردشگری و سفر می باشد. شهر شیراز و فارس دارای آثار باستانی متعدد به جا مانده از سلسله حکومت های پیشین مانند حکومت ساسانی، زندیه و هخامنشین بوده که این آثار همانند تخت جمشید، پاسارگاد(مقبره کوروش کبیر)، شهر تاریخی بیشاپور، شهر استخر، نقش رجب، نقش رستم، ارگ کریم خانی، بازار وکیل، حمام وکیل، مسجد نصیرالملک، قلعه دختر، کاخ اردشیر، آتشکده و چندی دیگر اعتبار بسیار زیادی در جهان داشته وهرساله توریست و گردشگران بسیاری را راهی سفر به شیراز می کنند.

مسجد نصیرالملک شیراز Nasir-ol-Molk Mosque

مسجد نصیرالملک

همچنین شهر شیراز به دلیل وجود مقبره بزرگانی همچون حافظ و سعدی به عنوان  نماد شهر ادب و فرهنگ شناخته می شود. این شهر در فصل بهار آب و هوایی مطبوع داشته و باغهای بزرگ این شهر همچون باغ ارم، باغ عفیف آباد، دلگشا، جهان نما، باغ نارنجستان قوام و زینت الملوک، عمارت شاپوری و باغ های دیگر در این فصل فوق العاده زیبا می شوند و وجود درختان نارنج و پخش شدن عطر بهار نارنج در سطح شهر بسیار جذاب و دلنشین می باشد و باعث جذب گردشگران و مسافران بسیار زیاد به شیراز و شیرازگردی می شود.

عمارت شاپوری Shapouri House

 عمارت شاپوری

از لحاظ آب و هوایی، استان فارس به دلیل وسعت و پهناوری دارای آب و هوای متنوعی می باشد و همین مورد سبب شده که این استان مناطق گردشگری و جاذبه های طبیعی مختلف و متنوعی داشته باشد. آبشار مارگون، چشمه گمبیل، بهشت گمشده، چشمه شش پیر، تیره باغ، تنگ براق، تنگ رغز، دریاچه مهارلو، تنگه دم اسب و بسیار اماکن طبیعی دیگر از جمله جاذبه های گردشگری طبیعی این استان می باشد و در تمامی فصول سال، این جاذبه های گردشگری شیراز مسافر و گردشگر دارد.در ادامه به تعدادی از جاذبه های گردشگری شیراز و استان فارس پرداخته خواهد شد.

 

تخت جمشید 

persepolis تخت جمشید

تخت جمشید یا پرسپولیس مرکز حکومت هخامنشی در دوران چندین پادشاه بزرگ مانند داریوش کبیر و خشایار شاه بوده که در سال 518 قبل از میلاد و به دستور داریوش بزرگ سومین پادشاه هخامنشیان در مکان مشخص شده نزدیک به مرودشت و به دلیل آب و هوای بسیار خوب و معتدل  ساخته شد.تخت جمشید دارای آثار فوق العاده ای همچون کاخ ها، کتیبه ها و سنگ نوشته ها است که اطلاعات زیادی از چگونگی فرهنگ، آداب و رسوم زمان هخامنشیان را به منتقل می کند. سازه های سنگی عظیم و باشکوهی که در زمان حال هم ساختنشان بسیار سخت و شاید نا ممکن باشد که باعث حیرت هر توریست و گردشگری می شود.

persepolis تخت جمشید

 دروازه ملل

از کاخ های مشهور موجود در تخت جمشید می توان به کاخ تچر یا تچرا که کاخ اختصاصی داریوش شاه بوده و همچنین کاخ های هدیش و ملکه، که کاخ های ساخته شده توسط خشایار شاه می باشند اشاره کرد. قسمت اعظم تخت جمشید در زمان داریوش اول، خشایار شاه و اردشیر اول ساخته شد و مقداری از آن تا زمان داریوش سوم که مقبره آن در تخت جمشید می باشد ادامه یافت.

persepolis تخت جمشید

کاخ صد ستون

اگرچه با حمله اسکندر مقدونی به این مکان و به آتش کشیدن کاخ‌های موجود در تخت جمشید، این مکان بسیار زیبا، آسیب جدی متحمل شد و قسمت اعظم این مکان تاریخی و با شکوه از بین رفت، ولی با این حال، باز هم میتوان شکوه و عظمت را در این آثار باستانی و تاریخی دید و با نگریستن به نقش و نگاره ها به عظمت، شکوه و اقتدار حکومت هخامنشیان پی خواهید برد. هر ساله گردشگران و توریست های بسیاری همراه با تورهای گردشگری و یا شیرازگردی از این مکان تاریخی بازدید می کنند و علاقه مندان ویژه ای هم هر ساله خود را در زمان تحویل سال جدید به این مکان گردشگری میرسانند.

 

 #معرفی کامل تخت جمشید، نقش رستم و پاسارگاد

 

نقش رستم

نقش رستم naghsh-e rostam

نقش رستم

درمکان نقش رستم شیراز که در نزدیکی تخت جمشید قرار دارد، مقبره پادشاهان داریوش کبیر، خشایار شاه، اردشیر شاه و داریوش دوم می باشد که با شکوهی وصف ناپذیر در دل کوه ساخته شده است. علاوه بر مقبره پادشاهان، سنگ نگاره هایی از دوران ایلامیان و ساسانیان همچون تاج گذاری اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی هم در این مکان توریستی قرار دارد.

 

پاسارگاد

pasargad پاسارگاد کوروش کبیر

مکان دیگری که نشان دهنده شکوه حکومت هخامنشیان است، پاسارگاد (مکان مقبره کوروش بزرگ) می باشد. پاسارگاد شامل مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی بر جای مانده از دوران هخامنشی همچون آرامگاه کوروش بزرگ، پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بارعام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب‌نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی می باشد.

 

حافظیه

حافظیه شیراز Hafez tomb

مردم ایران، شهر شیراز را به عنوان شهر عشاق و شهر شعر و شاعری می شناسند به این دلیل که مقبره دو شاعر بزرگ ایران زمین یعنی حافظ و سعدی که اشعار عاشقانه آنها شهره خاص و عام است، در این شهر قرار گرفته است. مقبره حضرت حافظ (حافظیه) مکانی بسیار زیبا و آرامش بخش بوده که مانند یک باغ سرسبز و خرم می باشد. این شاعر بزرگ محبوبیت ویژه ای در بین مردم داشته به نحوی که دیوان اشعار حافظ در هر خانه ای از ایرانیان وجود دارد و اعتقاد عجیبی به این شاعر و اشعار ایشان دارند.

 

سعدیه

سعدیه شیراز saadi tomb

مقبره شاعر بزرگ شیرین سخن پارسی، حضرت سعدی در میان باغی بزرگ و خرم در شیراز قرار گرفته است. این مکان روزی محل زندگی وی  و به نام خانقاه بوده است. در این مکان زیبا و دلنشین، اشعار و سخنان پند آموز این شاعر بزرگ بر روی دیواره ها نوشته شده و حال و هوایی خاص به محیط آن می بخشد. دوستداران این شاعر بزرگ همراه با شیرازگردی، هر ساله به این کان فرح بخش یعنی سعدیه می آیند و با حضرت سعدی دیداری تازه می کنند.

 

باغ ارم

eram garden باغ ارم

یکی از زیباترین مکان های گردشگری در کشور عزیزمان و شهر شیراز، بدون شک باغ ارم می باشد، که هر ساله بازدید کنندگان بسیاری به شوق دیدن این مکان زیبا به شهر شیراز سفر می کنند. این باغ تاریخی و بسیار زیبا، همیشه در طول تاریخ مورد وصف بزرگان و شاعران قرار گرفته و از زیبایی های این باغ در کتب تاریخی، دیوان شاعران و سفرنامه ها گفته شده است. این باغ زیبا در زمان دوره سلجوقیان بنا شده و در دوره های بعدی مکانی برای حاکمان زمان خود بوده و بعد از حکومت زندیه، در اختیار خان های ایل قشقایی قرار گرفته بوده است.

عمارت زیبای درون باغ ارم، در دوره ناصرالدین شاه قاجار و با پیروی از اسلوب معماری زندیه و صفویه  ساخته شد به نحوی که در خیلی از موارد همچون نقش ها و تصاویر موجود بر روی کاشی ها، از عمارت های دوران صفویه تقلید شده است.

 

 

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد شیراز afifabad garden

باغ زیبای عفیف آباد یا باغ گلشن شیراز یکی از باغ های باستانی و قدیمی شهر شیراز است که در دوران صفویه ساخته شده است و مکان گردشگری و تفریحی پادشاهان صفوی محسوب می شده است. این باغ سرسبز و خرم دارای 127 هزار متر مربع مساحت می باشد که درختان مختلفی در این باغ وجود دارد. در دوران قاجاریه، این باغ توسط میرزا علی خان قوام‌الملک خریداری شد و این شخص باغ را مرمت کرد و بنایی بزرگ در میان این باغ ساخت که این ساختمان کماکان زیبا و با شکوه بر جای مانده است. در زمان حکومت پهلوی، باغ عفیف آباد به ملکه فرح هدیه داده شد و در سال 1340 این باغ بزرگ به مزائده گذاشته شد و ارتش توانست مالک باغ عفیف آباد شود. این باغ در حال حاضر هم در دست ارتش قرار دارد و در کنار زیبایی و سرسبز بودن، یک موزه نظامی هم می باشد که در قسمت های مختلف آن ادوات نظامی دیده می شود.

 

باغ دلگشا

delgosha garden باغ دلگشا

باغ دلگشا قدیمی ترین باغ شهر شیراز است که بیشتر درختان موجود در آن درختان نارنج است که در فصل بهار و اردیبهشت، عطر بهار نارنج هر گردشگر و توریستی را سرمست می کند و سر ذوق می آورد. این باغ باستانی و بسیار زیبا در زمان ساسانیان بنا شده است و در زمان صفویه جزء مراکز تفریحی پادشاهان بوده است. باغ دلگشا 75 هزار متر مربع مساحت دارد و در نزدیکی آرامگاه سعدی می باشد و گردشگران می توانند این دو جاذبه گردشگری را با هم بازدید کنند.


دیدن از مکانهای تاریخی و گردشگری شیراز
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.